Baby Signs – znakování pro batolata

Znaková řeč pro slyšící batolata je snadný a přirozený způsob, jak se dorozumět s Vaším dítětem ještě před tím, než je schopné mluvit. Znakující miminka tak získávají jedinečnou možnost podělit se o svůj svět se svými nejbližšími a rodiče si užívají větší pohody, která zavládne, když se dozví, co jejich kulihrášek chce, bez slziček a nářku.

 

Představte si…

Jste v ZOO u výběhu se slony, Váš kulihrášek sedí v kočárku a Vy mu vyprávíte o těch velkých zvířatech s dlouhým chobotem. na které Vaše dítko ukazuje. Když v tom řev!!! Strašné neštěstí a Vy nevíte proč. „Vždyť přece ukazoval na slona, a tak mu tu o něm povídám?!“ Nicméně dítko stále neutišitelně pláče, rozčiluje se a ukazuje. A tak tedy raději odcházíte, oba rozhořčeni.

 

A teď si též představte…

Stojíte u sloního výběhu, dítko v kočárku ukazuje na slona, a tak mu o něm vyprávíte a popisujete. Avšak dítě začne znakovat PTÁČEK. Skloníte se ke kočárku, a opravdu jsou tam! Pod slony běhají malinkatí ptáčkové. Z Vaší výšky, jste si jich vůbec nevšimli. „Ano, vidíš jsou tam ptáčkové!“ „Jak tam vesele hopsají a zobou.“ A tak vesele odcházíte podívat se na další zvířátka.

Benefity znakování

 • posílení pevné citové vazby
 • vzájemné porozumění
 • rozvoj jemné motoriky
 • děti které znakují začínají dříve mluvit a mají vyšší IQ (viz. studie)
 • odhaluje jak jsou děti všímavá a chytrá
 • umožňuje dětem dělit  se o jejich svět
 • podporuje sebeúctu
 • omezuje pláč, vztekání a frustraci
 • pomáhá dětem v době kdy se učí mluvit
 • dává impulz k intelektuálnímu rozvoji

Jak se naučit znakovat?

Jakožto certifikovaná lektorka programů Baby Signs a Go Kids Vás na seminářích a kroužcích naučím, jak metodu Baby Signs používat, tak aby byla skvělým pomocníkem, než se Vaše dítě naučí krásně mluvit. Dostanete ucelené informace a pomůcky k tomu, aby jste mohli celá rodina společně znakovat, a užívat si tak momenty z dětského světa.

Kroužek pro děti

Oblíbený kurz Znakujeme zpěvem a hrou pro aktivní miminka a batolátka ve věku 6 – 36 měsíců, která ještě nemluví.
Čeká vás 12 tematických lekcí připravených profesorkami vývojové psychologie Goodwin a Acredolo.

Témata kurzu: 

 1. část:  U jídla, Před spaním, Koupání, Oblékání, Zvířátka, V parku
 2. část: Pocity, Venku, Na farmě, Bezpečnost, V ZOO, Narozeniny

Lekce mají danou strukturu, aby byly pro děti předvídatelné. Během 45 minut vystřídáme zábavné dětské aktivity s rodičovským vzděláváním.

V kurzu se dozvíš mimo jiné mnoho užitečných informací o vývoji dětí, emoční inteligenci a rodičovství.

Přátelský medvídek Beebo tě s kulihráškem naučí více jak 100 znaků.

V ceně jsou písničky ke stažení a zpěvníčky, ať můžete pokračovat i doma. 

Cena kurzu  je 3600,-/dítě. Možnost rozložení na splátky.

Zmeškané lekce se nenahrazují, co jste prošvihli s tebou individuálně projdu.

Další běh začíná 19.9.24, v čase 11:15-12:00
v Rodinném a komunitním centru Mumraj.

Prošvihla jsi to nebo ti nevyhovuje termín? Zapiš se na waitinglist, a já tě budu o spuštění informovat. Minimální počet účastníků pro otevření jsou 4.

Seminář pro rodiče

Chceš se naučit znakovat, ale kroužek není pro vás to pravé ořechové ? Chceš se nejdříve v klidu dozvědět teorii, a pak s kulihráškem naskočit do kroužku pro děti? To je pro tebe seminář ideální.

Na semináři se dozvíš vše co potřebuje k tomu, aby si začala se znakováním.

Seminář je primárně pro rodiče, ale lze jej absolvovat s dětmi (po domluvě).

Co se na semináři dozvíš?

 • Co je to znakování a k čemu je to dobré?
 • Kdy začít znakovat?
 • Jak učit své dítě znakovat?
 • Naučíš se prvních 16 znaků hravou formou
 • Další zdroje, kde se učit znaky

Cena semináře je 990,-/rodina a součástí je laminovaný přehled znaků a pracovní sešit. Délka semináře je 1,5 – 2 hodiny, dle závěrečné diskuze.

Aktuálně není vypsaný žádný seminář. Zapiš se na waitinglist, a já tě budu o spuštění informovat. Minimální počet účastníků pro otevření jsou 4.

Recenze maminek

Kurz budu ráda doporučovat. Jak pro menší děti a maminky, aby zjistili jak začít znakovat, tak i pro ty větší, kteří jsou schopni vnímat sami průběh hodiny a zapojit se. Malá se naučila hodně nových znaků, k těm pár co uměla. Takže i ve skoro 2 letech to za mě mělo velký přínos v komunikaci. Za sebe bych asi doplnila trochu víc her pro děti. Třeba ta barevná rýže nebo mokré kuličky na hraní i na tu chvilku hodně zaujali a bylo to milé zpestření. Poslední lekce s dortíkem byla taky super 🙂. Co jste se díky znakování od svého dítka dozvěděli? Že se máma bojí pavouka, to se u nás ukazuje dost často 😆. A pak v zoo velká želvička. Šlo o první spojování znaků za sebou.
Klára P. (ZZH 1/23)
účastnice kurzu ZZH1+ZZH2
Znakování je super i klidně pro děti do jednoho roku. Zabaví se s dětmi a vy získáte informace. Jen musíte byt připraveni na to, že dlouho nedostanete od dítěte žádnou odpověď 😀 Lektorka vše vede zodpovědně, ale i zábavně. Co jste se díky znakování od svého dítka dozvěděli? Zatím se dozvídáme, že jsou všude lampy a stromy.
Gabriela (ZZH 1/23)
účastnice kurzu ZZH 1 + ZZH 2)
Moji dceru nejvíce bavilo tancování na Beebovu instrumentálku a hra pod padákem. Lektorka má přátelský přístup k dětem a rodičům. Na kurzech se mi líbí a oceňuji, že se dozvím plno nových a zajímavých věcí. Díky znakování si prohlubuji vztah s dcerou. A ta se na lekcích najde nové kamarády a krásně si s nimi hraje. PS: Moc ti děkuji, že kurzy pořádáš a že do nich dáváš tolik pozitivní energie.
Zuzana V. (ZZH 9/22)
účastnice kurzu ZZH 1-3)

Nejčastější otázky o znakování

Baby Signs – znakování pro batolata je program pro SLYŠÍCÍ batolata a jejich rodiče. Pomáhá překlenout dobu, než se děti naučí mluvit, a tím nemyslím první slůvka, ale plnohodnotnou řeč. Děti dokáží znakem vyjádřit co potřebují, jak se cítí, i na co myslí.

Program vytvořily profesorky vývojové psychologie (Linda Acredolo, PhD. a Susan Goodwyn, PhD.), když si u svých vlastních děti všimly, že používají znaky a posunky. Rozhodly se tedy, že se pokusí tuto dětskou dovednost rozšířit. Zkoumaly, zda děti budou používat i znaky, které jim nabídnou k učení. Probíhaly dlouho leté studie, jak znakování ovlivní dětský rozvoj a hlavně vývoj řeči. Výsledky byly více než uspokojivé. Zde je několik dalších benefitů, které znakování pro batolata přináší:

 • eliminuje pláč ze vzájemného nepochopení
 • snižuje frustraci
 • ukazuje jak jsou batolata všímavá a chytrá
 • rozvíjí jemnou motoriku
 • prohlubuje citovou vazbu
 • děti dříve mluví a snadněji se vyjadřují
 • pomáhá ve složitých situacích
 • prostředek pro dítě, díky němuž může komunikovat se svým okolím než se naučí plnohodnotně mluvit
 • dítě méně pláče, jelikož víte, co po Vás chce, a rychleji tak můžete reagovat
 • tím se také omezí stres ze situací, když nevíte, co děťátko chce
 • trénink jemné motoriky
 • můžete si společně číst a dítě není u čtení pasivní, ba naopak, je aktivním čtenářem, když Vám pomocí znaků může sdělit, co se mu na stránce líbí a co vidí
 • pomáhá budovat a udržovat pevnou citovou vazbu
 • rozvíjí komunikační dovednosti
 • zvyšuje inteligenci
 • ukazuje jak jsou děťátka vnímavá a chytrá

Znaky pro batolata vznikl s pomocí rodičů, kteří vybrali nejpoužívanější slova ve spojitosti s jejich dětmi. Vznikl tak seznam 100 znaků Baby Signs, který se inspiroval ASL. Nicméně BS znaky jsou koncipovány tak, aby je zvládlo batole vytvořit. Jejich jemné motorika (práce s rukama), totiž není na takové úrovni, jako u nás dospělých. Nicméně znaků můžete využívat daleko více.

Pokud vás znakování pro batolata zaujalo, máte několik možností jak se tuto metodu naučit. K dispozici máte seminář pro rodiče, kde se dozvíte jak znakování pro batolata učit doma. Dále navazující kurz pro děti Znakujeme zpěvem a hrou, kde si každý týden ukážeme aktivity s dětmi na dané téma a můžete se seznámit s dalšími rodiči. Samozřejmě program BabySings můžete absolvovat i online.

Samozřejmě v dnešní době je na internetu mnoho informací i o znakování. Nicméně jedním z benefitů znakování je čas ušetřit. Záleží na Vás zda máte čas a energii si střípky informací z internetu hledat a ověřovat.
Na kuŕzech (kroužek/seminář) získáte všechny potřebné informace a ušetříte tak mnoho času stráveného u počítače. Naopak si užijete s dětmi mnoho zábavy a získáte podporu lektorky a nové známosti, jakožto znakujících rodin.

Články o znakování

6 nejčastějších otázek o znakování pro batolata

Váháte zda je znakování to pravé pro vás? Pojďme si zodpovědět nejčastější otázky o BabySign – znakování pro batolata.

Co je to znakování pro batolata ?

K čemu slouží a jak vznikl program BabySigns – znakování pro batolata? Dále se také dozvíte jaké jsou jeho benefity, jak pro vás, tak pro děti.

Vyšlo na jiných webech

Znakování s batolaty

Článek o znakování pro batolata ve spolupráci s Gabrielou z projektu Prima Bába.