Co je to znakování pro batolata?

/

Co je to znakování pro batolata a pro koho je určené?

Baby Signs – znakování pro batolata je program pro SLYŠÍCÍ batolata a jejich rodiče. Pomáhá překlenout dobu, než se děti naučí mluvit, a tím nemyslím první slůvka, ale plnohodnotnou řeč. Děti dokáží znakem vyjádřit co potřebují, jak se cítí, i na co myslí.

 

 

Jak to celé začalo? 

Program vytvořily profesorky vývojové psychologie (Linda Acredolo, PhD. a Susan Goodwyn, PhD.), když si u svých vlastních děti všimly, že používají znaky a posunky. Rozhodly se tedy, že se pokusí tuto dětskou dovednost rozšířit. Zkoumaly, zda děti budou používat i znaky, které jim nabídnou k učení. Probíhaly dlouho leté studie, jak znakování ovlivní dětský rozvoj a hlavně vývoj řeči. Výsledky byly více než uspokojivé. Zde je několik dalších benefitů, které znakování pro batolata přináší:

  • eliminuje pláč ze vzájemného nepochopení
  • snižuje frustraci
  • ukazuje jak jsou batolata všímavá a chytrá
  • rozvíjí jemnou motoriku
  • prohlubuje citovou vazbu
  • děti dříve mluví a snadněji se vyjadřují
  • pomáhá ve složitých situacích

Má Baby Signs něco společného se znakovým jazykem pro neslyšící (ASL)?

Znaky pro batolata vznikl s pomocí rodičů, kteří vybrali nejpoužívanější slova ve spojitosti s jejich dětmi. Vznikl tak seznam 100 znaků Baby Signs, který se inspiroval ASL. Nicméně BS znaky jsou koncipovány tak, aby je zvládlo batole vytvořit. Jejich jemné motorika (práce s rukama), totiž není na takové úrovni, jako u nás dospělých.

Pokud vás znakování pro batolata zaujalo, máte několik možností, jak se tuto metodu naučit. K dispozici máte seminář pro rodiče, kde se dozvíte jak znakování pro batolata učit doma. Dále navazující kurz pro děti Znakujeme zpěvem a hrou, kde si každý týden ukážeme aktivity s dětmi na dané téma a můžete se seznámit s dalšími rodiči. Samozřejmě program BabySings můžete absolvovat i online.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *